Choď na obsah Choď na menu
 


 Ako vznikol smajlík?

Harvey Ball, muž, ktorý vymyslel najpopulárnejšiu tvár súčasnosti, na nej nikdy nezarobil

Reklamný grafik Harvey R. Ball, tvorca svetoznámej žltej usmiatej tváre, dostal za svoj návrh len 45 dolárov. Patentovať si ju nikdy nedal, a tak za desaťročia, počas ktorých sa objavovala na najrôznejších produktoch, za ňu nedostal už ani cent.

Na smajlíkovi zbohatol niekto iný, no Harvey Ball to vraj nikdy neľutoval. Dostával listy z celého sveta, v ktorých mu ľudia ďakovali. A to sa vraj nedá kúpiť za žiadne peniaze.

Symbol smajlíka vytvoril v meste Worcester v americkom štáte Massachusetts v roku 1963 na objednávku firmy, ktorá vznikla fúziou dvoch poisťovacích spoločností. Zamestnanci boli demotivovaní, nová firma sa zoštíhľovala, prepúšťala a úlohou Harveyho Balla bolo prísť s „priateľskou kampaňou“, ktorá by v novej poisťovni pozdvihla náladu.

H. Ball rukou nakreslil kruh, dve bodky ako oči, polkruhové ústa a tvár vyfarbil nažlto. Prvá objednávka bola na sto odznakov so smajlíkom. Za pár týždňov sa ich však vyrobili tisíce a o niekoľko mesiacov sa už predávali milióny.

Na vrchole popularity smajlíka v roku 1971 si odznak kúpilo viac než päťdesiat miliónov ľudí. Smajlík sa dočkal svojej podobizne aj na známke americkej pošty a stal sa medzinárodnou ikonou.

Na čo H. Ball pozabudol, to vo svoj prospech využil francúzsky podnikateľ Franklin Loufrani. Žltého smajlíka si dal zaregistrovať spolu s vlastným sloganom Have a nice day (Majte pekný deň) vo vyše osemdesiatich krajinách a zarobil na tom milióny dolárov.

smajlik.jpgUmelcovi na voľnej nohe H. Ballovi to však nepokazilo deň. Trápilo ho skôr, že čím bol smajlík známejší, tým viac sa jeho pôvodné posolstvo kamsi vytrácalo. A tak sa rozhodol založiť neziskovú organizáciu World Smile Corporation na pomoc deťom a organizovať Svetový deň úsmevu.

Ten sa od roku 1999 koná vždy prvý piatok v októbri a jeho heslom je: Urob dobrý skutok, vyčaruj jednému človeku na tvári úsmev. V rodisku H. Balla sa v tento deň konajú súťaže a víťazi môžu svoju finančnú výhru poukázať na konto charitatívnych organizácií alebo škôl.

V roku 2001 otec smajlíka vo veku 79 rokov zomrel. Zanechal celú armádu žltých potomkov a úsmev ako odkaz, ktorý už dokonalejšie vystihovať jeho krajanov ani nemôže.

Ako sa dostali do textu

Smajlík inšpiroval aj usmiate tváre v počítačovom svete. Väčšina emotikonov, ako sa volajú, zobrazuje práve žltú usmiatu tvár. A hoci za jeho súčasnou podobou stojí pôvodný grafický návrh H. Balla, emotikony by vznikli, aj keby sa žltý smajlík nikdy nezrodil.

Čoraz rozšírenejšia textová a internetová komunikácia čelila problému, ako zachytiť emocionálny stav človeka. V komunikácii sa vyskytuje až priveľa dvojzmyslov a výrazov, ktoré je ťažké pochopiť, ak nevidíte tvár človeka, ktorý dané slová použil.

Už v rozhovore pre New York Times z roku 1969 odpovedal spisovateľ Vladimir Nabokov na otázku novinára, na aké miesto by sa zaradil medzi súčasných autorov: „Často rozmýšľam nad tým, že by mal existovať špeciálny typografický znak pre úsmev. Teraz by som ho rád použil ako svoju odpoveď.”

Prvý raz sa emotikony objavili v počítačovom programe Plato IV v roku 1972. Používatelia mohli umiestňovať viacero textových znakov cez seba, čím vznikali grafické obrazy podobné tváram.

Za vynálezcu základných emotikonov :-) a :-( Wikipedia považuje Scotta Fahlmana, ktorý ich po prvýkrát použil v počítačovej konverzácii na Carnegie Mellon University v roku 1982. V škole bola odkazová tabuľa, na ktorej sa preberali aj najrôznejšie témy od politiky cez parkovanie pred školou až po to, kto si zabudol prsteň v mužských šatniach na piatom poschodí.

Často sa stávalo, že niektorý používateľ nepochopil sarkazmus v odkaze a nasledovala dlhá odpoveď, ktorá odštartovala ďalšiu nezmyselnú debatu. S. Fahlman napísal: „Navrhujem, aby nasledujúca postupnosť znakov označovala vtip :-) Čítajte to zboku. Vlastne, ako vidím doterajší trend, možno bude praktickejšie označovať veci, ktoré vtipmi nie sú. Na tie použite :-( .“

Základné výrazy boli na svete a odvtedy sa dramaticky rozšíril ich počet, ale aj množstvo ich fanúšikov a používateľov.

smajlik_1.jpg

Ovládli počítače a mobily

V internetových fórach, chatoch a mobiloch dnes textové emotikony často automaticky nahrádzajú grafické emotikony. Program Microsoft Word sa už tiež naučil nahrádzať základné smajlíky ako napríklad :-) usmiatou tvárou J.

Emotikony už nezobrazujú len tváre a emócie, ale aj mnoho iných vecí, napríklad gitara môže znamenať hudbu. Niektoré softvéry na chatovanie hrajú zvuky spojené so smajlíkom, ktorého práve chatujúci dostal.

Aj keď úlohou smajlíkov je ukázať emócie, a tak sa vyhnúť nedorozumeniam, stáva sa aj presný opak. Internetový časopis Risk Digest ukázal príklad, keď sa smajlíky vymknú spod kontroly.

Dopredu je totiž ťažké vedieť, čo presne niektoré sekvencie znakov znamenajú. A tak sa istému mužovi stalo, že pri chatovej diskusii s nadriadenou, v ktorej preberali dôchodkové sporenie – v angličtine sa nazýva plán 401 (k), sa šéfke na obrazovke znak (k) zobrazoval ako červené našpúlené pery.

Emotikony v západnom svete sa píšu zľava doprava, oči sú teda naľavo, nasleduje nos a ústa. Ak znak nezobrazuje tvár, dokážete ho prečítať, keď hlavu nakloníte doľava.

Vo východnej Ázii, predovšetkým v Japonsku, sa však udomácnil typ smajlíka mierne pripomínajúci japonské komiksové alebo animované postavičky. Väčšinou vyzerajú ako (*_*), kde hviezdičky znázorňujú oči, podčiarkovník ústa a zátvorky obrys hlavy, tvár teda nie je naklonená doľava.

Rozličné nálady sa tu vyjadrujú rôznymi znakmi pre oči, na rozdiel od západnej kultúry, kde výrazy smajlíkov častejšie odlišujú ústa.

Aj keď smajlíky ovládli zatiaľ len neformálnu komunikáciu v chatoch, esemeskách a mailoch, možno sa v blízkej budúcnosti dočkáme aj ich používania vo formálnych listoch. H. Ballovi by sa to určite páčilo.

No, aj keď to bolo dosť dlhé, dúfam, že vás niečo z toho zaujalo! 

 

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Smajlik

(Feliz Vida, 14. 12. 2014 18:23)

Smajlikov mam v salone v kazdej miestnosti, na zrkadle, na okne vzdy ma naplnia radostou a pokojom. Milujem ten usmev a pozitivne vyzarovanie zachytene v tej jednoduchosti. Dakujem :-)

:-)

(Báři, 5. 6. 2012 17:07)

Pěkně napísané-